Teknoloji

Insilico, Yapay Zeka Desteğiyle COVID-19 Aşısı Üretti

2019 yılında patlak veren ve uzun süreli bir pandemiye ve kısa sürede tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan COVID-19, birçok insana kıyasla son yılların en yıkıcı hastalıklarından biridir. Kısa sürede bu virüs için etkili ilaçlar geliştirilmiş olsa da COVID-19 şu anda dünyanın birçok yerinde hala etkilerini gösteriyor.

Son yıllarda teknolojinin ve yapay zekanın hızla gelişmesiyle birlikte sağlık sektörü de yapay zekanın gücünden faydalanmak için çalışmalarına hız vermeye başladı. Hong Kong merkezli ilaç şirketi Insilico Medicine şimdiden Yapay zeka temelinde geliştirilen ilk COVID-19 aşısını şimdiden üretti..

Çin’de klinik testler çoktan başladı

Kurucuları Kanadalı olan ancak merkezi Hong Kong merkezli olan Insilico Medicine, sağlık branşına özel olarak hazırladığı yapay zeka modeli desteğiyle şimdiye kadar üretilmiş en etkili ve “mükemmele yakın” COVID-19 aşısını ürettiklerini açıkladı. Insilico’nun kurucusu Alex Zhavoronkov, yapay zeka sayesinde normalde aylar süren laboratuvar testlerini sadece birkaç günde tamamladıklarını belirtti. “İlacın hangi enzimleri hedef alacağını belirlemede”kritik bir rol oynadılaboratuvar ortamında yapılan simülasyonlarda ise ilacın beklenenden çok daha etkili olduğu belirlendi.

Insilico’nun yeni COVID-19 aşısı, virüsteki proteazlar olarak bilinen enzimleri birbirine bağlar, böylece bu enzimler insan vücudunu etkileyemez. Eski Oxford Üniversitesi Lideri Dr. Peter Juni, Insilico’nun yeni ilacı hakkında “ Bence ilacın hedefi harika. Çünkü hedeflenen proteazlar insan vücudunda bulunan proteazlardan farklıdır ve bu nedenle ilacın yanlış proteazları hedefleyerek vücuda zarar vermesi neredeyse imkansızdır..” diyerek ilacın etkili ve güvenilir olabileceğini belirtti.

Insilico araştırmacıları, bu aşının üretiminde kullanılan yapay zeka hakkında açıklama yapmaktan kaçınırken, önümüzdeki Perşembe günü Çin’deki laboratuvarlarla ilk klinik testlerin başlayacağını duyurdular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu